Vyhřívání chodníků a dešťových svodů

rodina

Majitelé rodinných domů mají při pohledu na padající sněhové vločky většinou smíšené pocity. Na jedné straně je představa dobrého lyžování a na straně druhé lopata a metla na odklízení závalů sněhu před domem či garáží. Preventivním řešením této situace jsou ochranné systémy, které vytvářejí bezpečné podmínky pro chůzi nebo pohyb dopravních prostředků. Vnější plochy pak zůstávají během zimního období bez ledu a sněhu, a to bez jakékoli údržby.
Ochrana vnějších ploch
V zimě nám nemalé potíže způsobují sníh a námraza. V tomto období je nezbytné odstraňovat sníh z chodníků, vnějších schodů, vstupů, vozovek nebo parkovacích ploch. Voda totiž může zatékat do staveb a způsobit skryté či viditelné vady. Opravy těchto škod jsou velmi nákladné. Podstata funkce ochranných systémů spočívá v prevenci. Problémy se neřeší až v okamžiku havarijní situace, ale už v jejich zárodku.
Ochrana okapů
Problémy, se kterými se setkáváme u mnoha objektů, jsou zapříčiněny zamrznutím okapových žlabů a svodů. Nízké teploty v kombinaci se sněhem a námrazou způsobují v zimním období značné obtíže. Sníh v úžlabích, žlabech a svodech postupně mrzne a tvoří se nebezpečné rampouchy. Dochází k poškození okapového systému, fasády budovy, střechy. Navíc zatéká do objektu a padající rampouchy ohrožují okolí. Nejjednodušším způsobem řešení tohoto problému je instalace topných kabelů přímo do svodů a žlabů.
Nečekejme na kalamitní situace, problémy je třeba řešit preventivně už v jejich zárodku. Ušetříme si čas i peníze. Na našem trhu existuje několik výrobků na ochranou vnějších ploch a okapů před sněhem a ledem.

Chodníky, schody, vstupy do budov
Pro ochranu venkovních ploch jsou primárně určeny vysokovýkonné topné kabely (termokabely) nebo speciální topné rohože. Topný kabel (termokabel) ukládáme mezi dvě vrstvy betonu, jejichž celková tloušťka závisí na požadované nosnosti plochy. Na první vrstvu betonu uchytíme kabel pomocí instalačního pásu. Topný kabel umístíme co nejblíže povrchu. Na vrstvu betonu klademe krycí vrstvu. Ideálním povrchem pro krycí vrstvu je obyčejný beton či tenká. čedičová dlažba. Zámková dlažba je vzhledem ke své tloušťce méně vhodná. Dlažbu ukládáme obvyklým způsobem do betonové mazaniny či písku. Ukládací vrstva by však vždy měla být co nejtenčí. Ochranné systémy můžeme instalovat prakticky do všech typů povrchů, a vytvořit tak bezpečné prostředí pro chůzi nebo pohyb dopravních prostředků. Kabely ukládáme pod asfaltový povrch, vnější dlažbu nebo se mohou zalít přímo do betonu.

Chodník s ochranným systémem zůstává po celé zimní období bez ledu a sněhu.
Podobným způsobem můžeme ochránit před mrazem i potrubí; potrubí však může být také temperováno. Chráněné vnější plochy (chodníky, vnější schody, vstupy do budov, příjezdové cesty, nakládací rampy) zůstávají během celého zimního období bez ledu a sněhu. Netřeba solit nebo odhazovat sníh. Provoz je spolehlivý mnoho let, přičemž není nutná žádná údržba.
Žlaby, okapy
K ochraně okapů před zamrznutím používáme speciální topné kabely (termokabely) s vysokou odolností proti mrazu a UV záření.
Kabely umísťujeme ve střešních úžlabích (případně na spodních částech střech), žlabech a okapech. Ochranný systém můžeme instalovat do všech typů okapových žlabů nebo střešních konstrukcí. Kabely upevňujeme ve žlabech a svodech pomocí fixačních prvků.

Prostorová teplotní čidla montujeme na omítku na zastíněné (severní) straně budovy v místě, kde volně cirkuluje vzduch. Kabelový teplotní snímač umisťujeme v blízkosti žlabu na stíněném místě na chladnější (severní) straně budovy. Vlhkostní snímač umisťujeme do žlabu k topným kabelům v místě, ve kterém se vlhkost zpravidla zdržuje nejdéle, a to tak, aby snímač byl stále v kontaktu se stékající vodou vznikajícím táním sněhu.

Při navrhování potřebného výkonu musíme zohlednit rozměr střechy a okapů, umístění objektu z hlediska klimatických podmínek a nadmořské výšky, orientaci objektu podle světových stran, typ střešní krytiny a sklon střechy. Každou aplikaci topných kabelů na střeše posuzujeme individuálně, protože je nutné vzít v úvahu mnohé faktory. tepelnou izolaci střechy, orientaci na světové strany, nadmořskou výšku a pod.

Topný kabel v okapu (detail – městská střecha)
Automatická regulace minimalizuje spotřebu energie
Systém ochrany vnějších ploch lze ovládat ručně, což je řešení nejlevnější, ale zcela závislé na lidském činiteli. Provoz systému je však mnohem hospodárnější, je-li řízen speciálním regulátorem.

Další články autora

V čem tkví „kouzlo“ ETF, tedy burzovně obchodovaných fondů?

Tak, jako se na burze obchodují klasické obchody, obchodují se tady i ETF, což je...

Co je pasivní příjem

Pasivní příjem představuje druh příjmu, který je vytvářen s minimální aktivní účastí. Na rozdíl od...

Hledáte cestu, jak začít podnikat? Založte si e-shop

V dnešním digitálním světě je založení e-shopu jedním z nejsnadnějších a nejefektivnějších způsobů, jak začít...

V každé domácnosti je hlavní vánoční dekorací vánoční stromek.

Tak jako u nás, i v jiných zemích jsou Vánoce spojeny s různými zvyky a...

Nejnovější články

V čem tkví „kouzlo“ ETF, tedy burzovně obchodovaných fondů?

Tak, jako se na burze obchodují klasické obchody, obchodují se tady i ETF, což je...

Co je pasivní příjem

Pasivní příjem představuje druh příjmu, který je vytvářen s minimální aktivní účastí. Na rozdíl od...

Hledáte cestu, jak začít podnikat? Založte si e-shop

V dnešním digitálním světě je založení e-shopu jedním z nejsnadnějších a nejefektivnějších způsobů, jak začít...
- Reklama -PR článek